"laaniwa" meaning in All languages combined

See laaniwa on Wiktionary

Verb [Swahili]

Head templates: {{sw-verb}} -laaniwa (infinitive kulaaniwa) Inflection templates: {{sw-conj}} Forms: -laaniwa [canonical], kulaaniwa [infinitive], no-table-tags [table-tags], kulaaniwa [infinitive], kutolaaniwa [infinitive, negative], no-table-tags [table-tags], laaniwa [imperative, singular], laaniweni [imperative, plural], no-table-tags [table-tags], hulaaniwa [habitual], positive subject concord + -lilaaniwa [past], negative subject concord + -kulaaniwa [negative, past], no-table-tags [table-tags], ninalaaniwa [first-person, present, singular], nalaaniwa [first-person, present, singular], tunalaaniwa [first-person, plural, present], unalaaniwa [present, second-person, singular], mnalaaniwa [plural, present, second-person], analaaniwa [class-1, class-2, present, singular, third-person], wanalaaniwa [class-1, class-2, plural, present, third-person], positive subject concord + -nalaaniwa [present, third-person], no-table-tags [table-tags], silaaniwi [first-person, negative, present, singular], hatulaaniwi [first-person, negative, plural, present], hulaaniwi [negative, present, second-person, singular], hamlaaniwi [negative, plural, present, second-person], halaaniwi [class-1, class-2, negative, present, singular, third-person], hawalaaniwi [class-1, class-2, negative, plural, present, third-person], negative subject concord + -laaniwi [negative, present, third-person], no-table-tags [table-tags], positive subject concord + -talaaniwa [future], negative subject concord + -talaaniwa [future, negative], no-table-tags [table-tags], nilaaniwe [first-person, singular, subjunctive], tulaaniwe [first-person, plural, subjunctive], ulaaniwe [second-person, singular, subjunctive], mlaaniwe [plural, second-person, subjunctive], alaaniwe [class-1, class-2, singular, subjunctive, third-person], walaaniwe [class-1, class-2, plural, subjunctive, third-person], positive subject concord + -laaniwe [subjunctive, third-person], no-table-tags [table-tags], positive subject concord + -silaaniwe [negative, subjunctive], positive subject concord + -ngelaaniwa [irrealis, present], positive subject concord + -singelaaniwa [irrealis, negative, present], positive subject concord + -ngalilaaniwa [irrealis, past], positive subject concord + -singalilaaniwa [irrealis, negative, past], no-table-tags [table-tags], nalaaniwa [first-person, gnomic, singular], twalaaniwa [first-person, gnomic, plural], walaaniwa [gnomic, second-person, singular], mwalaaniwa [gnomic, plural, second-person], alaaniwa [class-1, class-2, gnomic, singular, third-person], walaaniwa [class-1, class-2, gnomic, plural, third-person], walaaniwa [class-3, class-4, gnomic, singular, third-person], yalaaniwa [class-3, class-4, gnomic, plural, third-person], lalaaniwa [class-5, class-6, gnomic, singular, third-person], yalaaniwa [class-5, class-6, gnomic, plural, third-person], chalaaniwa [class-7, class-8, gnomic, singular, third-person], vyalaaniwa [class-7, class-8, gnomic, plural, third-person], yalaaniwa [class-10, class-9, gnomic, singular, third-person], zalaaniwa [class-10, class-9, gnomic, plural, third-person], walaaniwa [class-11, gnomic, singular, third-person], kwalaaniwa [class-15, class-17, gnomic, singular, third-person], palaaniwa [class-16, gnomic, singular, third-person], mwalaaniwa [class-18, gnomic, singular, third-person], no-table-tags [table-tags], positive subject concord + -melaaniwa [perfect], positive subject concord + -meshalaaniwa [already-form], negative subject concord + -jalaaniwa [not-yet-form], positive subject concord + -kilaaniwa [if-when-form], positive subject concord + -sipolaaniwa [if-not-form], kalaaniwa / positive subject concord + -kalaaniwa [consecutive], positive subject concord + -kalaaniwe [consecutive, subjunctive], no-table-tags [table-tags], -nilaaniwa [first-person, indicative, object-concord, singular], -tulaaniwa [first-person, indicative, object-concord, plural], -kulaaniwa [indicative, object-concord, second-person, singular], -walaaniwa [indicative, object-concord, plural, second-person], -kulaaniweni [indicative, object-concord, plural, second-person], -walaaniweni [indicative, object-concord, plural, second-person], -mlaaniwa [class-1, class-2, indicative, object-concord, singular, third-person], -walaaniwa [class-1, class-2, indicative, object-concord, plural, third-person], -ulaaniwa [class-3, class-4, indicative, object-concord, singular, third-person], -ilaaniwa [class-3, class-4, indicative, object-concord, plural, third-person], -lilaaniwa [class-5, class-6, indicative, object-concord, singular, third-person], -yalaaniwa [class-5, class-6, indicative, object-concord, plural, third-person], -kilaaniwa [class-7, class-8, indicative, object-concord, singular, third-person], -vilaaniwa [class-7, class-8, indicative, object-concord, plural, third-person], -ilaaniwa [class-10, class-9, indicative, object-concord, singular, third-person], -zilaaniwa [class-10, class-9, indicative, object-concord, plural, third-person], -ulaaniwa [class-11, indicative, object-concord, singular, third-person], -kulaaniwa [class-15, class-17, indicative, object-concord, singular, third-person], -palaaniwa [class-16, indicative, object-concord, singular, third-person], -mulaaniwa [class-18, indicative, object-concord, singular, third-person], -jilaaniwa [indicative, object-concord, reflexive], no-table-tags [table-tags], General positive (positive subject concord + (object concord) + -laaniwa- + relative marker) [object-concord, relative], -laaniwaye [class-1, class-2, object-concord, relative, singular], -laaniwao [class-1, class-2, object-concord, plural, relative], -laaniwao [class-3, class-4, object-concord, relative, singular], -laaniwayo [class-3, class-4, object-concord, plural, relative], -laaniwalo [class-5, class-6, object-concord, relative, singular], -laaniwayo [class-5, class-6, object-concord, plural, relative], -laaniwacho [class-7, class-8, object-concord, relative, singular], -laaniwavyo [class-7, class-8, object-concord, plural, relative], -laaniwayo [class-10, class-9, object-concord, relative, singular], -laaniwazo [class-10, class-9, object-concord, plural, relative], -laaniwao [class-11, object-concord, relative, singular], -laaniwako [class-15, class-17, object-concord, relative, singular], -laaniwapo [class-16, object-concord, relative, singular], -laaniwamo [class-18, object-concord, relative, singular], no-table-tags [table-tags], Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -laaniwa) [object-concord, relative], -yelaaniwa [class-1, class-2, object-concord, relative, singular], -olaaniwa [class-1, class-2, object-concord, plural, relative], -olaaniwa [class-3, class-4, object-concord, relative, singular], -yolaaniwa [class-3, class-4, object-concord, plural, relative], -lolaaniwa [class-5, class-6, object-concord, relative, singular], -yolaaniwa [class-5, class-6, object-concord, plural, relative], -cholaaniwa [class-7, class-8, object-concord, relative, singular], -vyolaaniwa [class-7, class-8, object-concord, plural, relative], -yolaaniwa [class-10, class-9, object-concord, relative, singular], -zolaaniwa [class-10, class-9, object-concord, plural, relative], -olaaniwa [class-11, object-concord, relative, singular], -kolaaniwa [class-15, class-17, object-concord, relative, singular], -polaaniwa [class-16, object-concord, relative, singular], -molaaniwa [class-18, object-concord, relative, singular], no-table-tags [table-tags], Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information. [object-concord, relative]
  1. Passive form of -laani Tags: form-of, passive Form of: -laani
    Sense id: en-laaniwa-sw-verb-vw1GAAsN Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Swahili entries with incorrect language header
{
  "forms": [
    {
      "form": "-laaniwa",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "kulaaniwa",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kutolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laaniweni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "habitual"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -lilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "negative subject concord + -kulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ninalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tunalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "unalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mnalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "analaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "wanalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -nalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "silaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hatulaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hulaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hamlaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "halaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hawalaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "negative subject concord + -laaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -talaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "negative subject concord + -talaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nilaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tulaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ulaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mlaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -laaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -silaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -ngelaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "irrealis",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -singelaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "irrealis",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -ngalilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "irrealis",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -singalilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "irrealis",
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "gnomic",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "twalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "gnomic",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gnomic",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mwalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gnomic",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vyalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "zalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-11",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kwalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-15",
        "class-17",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "palaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-16",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mwalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-18",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -melaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -meshalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "already-form"
      ]
    },
    {
      "form": "negative subject concord + -jalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "not-yet-form"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -kilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "if-when-form"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -sipolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "if-not-form"
      ]
    },
    {
      "form": "kalaaniwa / positive subject concord + -kalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "consecutive"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -kalaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "consecutive",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-nilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-kulaaniweni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-walaaniweni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-mlaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-yalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-kilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-vilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-zilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-11",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-kulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-15",
        "class-17",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-palaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-16",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-mulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-18",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-jilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -laaniwa- + relative marker)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "object-concord",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwaye",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwao",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwao",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwayo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwalo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwayo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwacho",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwavyo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwayo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwazo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwao",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-11",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-15",
        "class-17",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwapo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-16",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwamo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-18",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -laaniwa)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "object-concord",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-yelaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-olaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-olaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-yolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-yolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-cholaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-vyolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-yolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-zolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-olaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-11",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-15",
        "class-17",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-polaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-16",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-molaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-18",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "object-concord",
        "relative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-laaniwa (infinitive kulaaniwa)",
      "name": "sw-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sw-conj"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swahili entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-laani"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Passive form of -laani"
      ],
      "id": "en-laaniwa-sw-verb-vw1GAAsN",
      "links": [
        [
          "-laani",
          "laani#Swahili"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "passive"
      ]
    }
  ],
  "word": "laaniwa"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "-laaniwa",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "kulaaniwa",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kutolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laaniweni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "habitual"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -lilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "negative subject concord + -kulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ninalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tunalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "unalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mnalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "analaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "wanalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -nalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "silaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hatulaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hulaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hamlaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "halaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hawalaaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "negative subject concord + -laaniwi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -talaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "negative subject concord + -talaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nilaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tulaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ulaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mlaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -laaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -silaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -ngelaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "irrealis",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -singelaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "irrealis",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -ngalilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "irrealis",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -singalilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "irrealis",
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "gnomic",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "twalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "gnomic",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gnomic",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mwalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gnomic",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vyalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "zalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "gnomic",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-11",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kwalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-15",
        "class-17",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "palaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-16",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mwalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-18",
        "gnomic",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -melaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -meshalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "already-form"
      ]
    },
    {
      "form": "negative subject concord + -jalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "not-yet-form"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -kilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "if-when-form"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -sipolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "if-not-form"
      ]
    },
    {
      "form": "kalaaniwa / positive subject concord + -kalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "consecutive"
      ]
    },
    {
      "form": "positive subject concord + -kalaaniwe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "consecutive",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-nilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-kulaaniweni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-walaaniweni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-mlaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-walaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-yalaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-kilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-vilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-zilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "indicative",
        "object-concord",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-11",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-kulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-15",
        "class-17",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-palaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-16",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-mulaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-18",
        "indicative",
        "object-concord",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-jilaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "object-concord",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -laaniwa- + relative marker)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "object-concord",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwaye",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwao",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwao",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwayo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwalo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwayo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwacho",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwavyo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwayo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwazo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwao",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-11",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-15",
        "class-17",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwapo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-16",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laaniwamo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-18",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -laaniwa)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "object-concord",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-yelaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-olaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-1",
        "class-2",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-olaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-yolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-3",
        "class-4",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-yolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-cholaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-vyolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-7",
        "class-8",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-yolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-zolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "object-concord",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "-olaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-11",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kolaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-15",
        "class-17",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-polaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-16",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-molaaniwa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class-18",
        "object-concord",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "object-concord",
        "relative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-laaniwa (infinitive kulaaniwa)",
      "name": "sw-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sw-conj"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Swahili entries with incorrect language header",
        "Swahili lemmas",
        "Swahili passive verbs",
        "Swahili verbs"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-laani"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Passive form of -laani"
      ],
      "links": [
        [
          "-laani",
          "laani#Swahili"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "passive"
      ]
    }
  ],
  "word": "laaniwa"
}

Download raw JSONL data for laaniwa meaning in All languages combined (15.7kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.