See laaniwa on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "-laaniwa",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kulaaniwa",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "laaniweni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "analaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "silaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatulaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "hulaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamlaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "halaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawalaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -laaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -talaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -talaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nilaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tulaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ulaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "mlaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "walaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -laaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -silaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngelaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singelaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "alaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "palaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -melaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sipolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kalaaniwa / positive subject concord + -kalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kalaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kulaaniweni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-walaaniweni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-mlaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-vilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-palaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-mulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -laaniwa- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwaye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwacho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwavyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwazo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwapo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -laaniwa)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yelaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-olaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-olaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-lolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-cholaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-olaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-polaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-molaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-laaniwa (infinitive kulaaniwa)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swahili entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "-laani"
}
],
"glosses": [
"Passive form of -laani"
],
"id": "en-laaniwa-sw-verb-vw1GAAsN",
"links": [
[
"-laani",
"laani#Swahili"
]
],
"tags": [
"form-of",
"passive"
]
}
],
"word": "laaniwa"
}
{
"forms": [
{
"form": "-laaniwa",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kulaaniwa",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "laaniweni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "analaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "silaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatulaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "hulaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamlaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "halaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawalaaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -laaniwi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -talaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -talaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nilaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tulaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ulaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "mlaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "walaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -laaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -silaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngelaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singelaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "alaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "palaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -melaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sipolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kalaaniwa / positive subject concord + -kalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kalaaniwe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kulaaniweni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-walaaniweni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-mlaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-walaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yalaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-vilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-palaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-mulaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jilaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -laaniwa- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwaye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwacho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwavyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwazo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-laaniwao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwapo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-laaniwamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -laaniwa)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yelaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-olaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-olaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-lolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-cholaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-olaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kolaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-polaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-molaaniwa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-laaniwa (infinitive kulaaniwa)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Swahili entries with incorrect language header",
"Swahili lemmas",
"Swahili passive verbs",
"Swahili verbs"
],
"form_of": [
{
"word": "-laani"
}
],
"glosses": [
"Passive form of -laani"
],
"links": [
[
"-laani",
"laani#Swahili"
]
],
"tags": [
"form-of",
"passive"
]
}
],
"word": "laaniwa"
}
Download raw JSONL data for laaniwa meaning in All languages combined (15.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.